Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Kszyk (Gallinago gallinago)
Systematyka
Rząd: siewkowe (Charadriiformes)
Rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
Gatunek: Kszyk (Gallinago gallinago)
Charakterystyka/ morfologia
Wielkości kosa. Ma krótkie nogi, krótka szyję i bardzo długi dziób. Ptaki dorosłe i młode są jasnobrązowe z ciemnobrązowymi i jasnymi plamkami z 4 rudawymi pasami wzdłuż grzbietu. Rudawy pas przebiega również przez środek głowy. Inny zaczyna się u nasady dzioba i przebiega nad okiem. Brzuch jest białawy. Skrajne sterówki mają wąskie białe obrzeżenie. W zagrożeniu, najpierw przykuca na ziemi, zrywa się raptownie z odległości 10 do 15 metrów i wzbija się zygzakiem na znaczną wysokość. Wędruje w lipcu – październiku i marcu – maju, pojedyncze osobniki niekiedy zimują. Długość ciała 25 – 27 cm, rozpiętość skrzydeł 37 - 45 cm, waga 70 - 180 g.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje bagna, wilgotne łąki i muliste brzegi wód. Zwykle stoi na pograniczu wody i lądu i przeszukuje dziobem muł, gdzie znajduje drobne bezkręgowce: robaki, pijawki, larwy owadów, chrząszcze, mięczaki i skorupiaki. Długi dziób w czasie poszukiwania pokarmu działa jak sonda i pęseta, gdyż wkłada go w miękki i mętny szlam. Poluje też na ziemi.
Rozwój osobniczy
Podczas toków odbywa loty polegające na wzbijaniu się spiralnym lotem do góry i gwałtownym spadaniu na dół z rozłożonymi sterówkami , które wibrując wydają charakterystyczne dźwięki podobne do „beczenia baranka”. Gniazdo trudno znaleźć, tylko przez przypadek po spłoszeniu ptaka. Jest to płytkie zagłębienie w trawach lub turzycach, wysłany suchymi źdźbłami. Samica od marca do lipca składa 4 do 5 oliwkowozielonych o kształcie gruszki jaj i wysiaduje je 19 dni. Mogą wyprowadzać do 2 lęgów w roku. Pisklęta, które opuszczają gniazdo wkrótce po wylęgu i rozpraszają się po okolicy, mają puch pięknej, brązowo czerwonej barwy, usiany plamkami czarnymi i białymi. Na piersi mają ciemną plamę tworząca żabot. Opiekują się nimi oboje rodzice. Młode uczą się latać po 3 tygodniach, a po 5 tygodniach są dojrzałe.
Status gatunku
Objęty ochroną gatunkową . Miejscami liczny.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.