Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Czosnek niedźwiedzi można z powodzeniem nazwać zwiastunem wiosny. Często już w marcu można napotkać wychodzące z ziemi liście tej byliny. Roślina ta szczególnie ceniona jest za swe walory smakowe i zdrowotne. Niewątpliwie czosnek niedźwiedzi jest także bardzo dekoracyjny.
Występowanie/siedlisko:
Czosnek niedźwiedzi możemy spotkać najczęściej w wilgotnych i cienistych lasach. Przeważnie rośnie w lasach bukowych, grądach i nadrzecznych łęgach. W Polsce występuje na całym terenie., najchętniej w reglu dolnym. W południowej części licznie, w pozostałych częściach jest rozproszony. Zasięg gatunku obejmuje dużą część Europy oraz Azji. W sprzyjających warunkach tworzy gęste kobierce. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych, zasobnych w składniki mineralne.
Wygląd/kwitnienie:
Bylina ta dorasta do 50 cm wysokości. Posiada ona wydłużoną, białą cebule. Łodyga jest prosta, długa i bezlistna. Nasada łodygi jest okryta dwoma liśćmi wyrastającymi z cebulki. Liście są lancetowate, płaskie o żywo zielonej barwie i bardzo silnym aromacie. Kwiaty czosnku są zebrane w pozornie kuliste kwiatostany. Są koloru białego, za młodu okryte błoniastą pokrywą, o średnicy do 15 mm. Czosnek niedźwiedzi kwitnie od kwietnia do maja.
Status gatunku:
Od 2004 roku roślina objęta częściową ochroną gatunkową. Od 2006 roku z kolei jest zamieszczona jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Głównym zagrożeniem dla tej rośliny jest nieprawidłowo prowadzona gospodarka leśna.
Ciekawostki:
Czosnek niedźwiedzi ma podobne działanie jak inne gatunki czosnków. Zawiera w sobie wiele substancji czynnych, m. in. olejki eteryczne, które zawierają siarkę aktywną. Oddziałuje ona bardzo skutecznie na procesy przemiany materii. Czosnek niedźwiedzi ma działanie odtruwające z metali ciężkich, związków toksycznych czyli chemikaliów i pestycydów. Jest on najbogatszą w siarkę rośliną występującą w Europie, zawiera wiele przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki w organizmie. Czosnek niedźwiedzi zawiera również wiele innych, bardzo korzystnie wpływających na organizm ludzki substancji, m. in: adenozyne, flawonidy i saponiny.
Autor: Bartosz Dubiel
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.